Pravidlo č. 1 – čistý bicykel = happy bicykel

Čas: 45 minút | Obťiažnosť: super ľahká

Možno to znie ako samozrejmosť, ale kedy ste naposledy dopriali svojmu bicyklu hĺbkové čistenie? Nemáme na mysli vystriekanie bicykla vodou z hadice 😊 Kúpte si súpravu ekologických čistiacich prostriedkov na bicykel a poriadne kefy, ktoré už snáď nájdete v každej predajni alebo v každom e-shope, aby ste sa mohli dostať na všetky ťažko dostupné miesta, ľahšie rozpúšťajú nečistoty a tak znova získate vzhľad bicykla ako z predajne. Budete mať dobrý pocit z výsledku a to hlavné, ľahšie si všimnete problémy s opotrebovaním náhradných dielov a minimálne si sami urýchlite a uľahčíte ďalšiu údržbu. Ak túto možnosť nemáte alebo si neveríte, zverte nám váš bicykel, nie len že ho do hĺbky vyčistíme a premažeme, upozorníme vás na životnosť komponentov a pripravíme ho na ďalších bezstarostných kilometrov. 

Pravidlo č. 2 – bezpečnosť nadovšetko

Čas: 10 minút | Obtiažnosť: ľahká 

Všetko blato, pot, výmole, brzdenie a rôzne prekážky, ktoré vás stretli pri bicyklovaní z predchádzajúcej sezóny si skôr či neskôr vyberajú svoju daň na vašich skrutkách. Je veľká šanca, že niektoré skrutky sa časom pouvoľňujú. Jazda na bicykli a samotné brzdenie totiž spôsobujú vibrácie, ktoré môžu mať za následok postupné uvoľňovanie skrutiek. Preto je pre vás a aj pre životnosť vášho bicykla dôležité, aby ste sa uistili, že váš bicykel je bezpečný skôr, ako dôjde k akýmkoľvek ďalším problémom, nebodaj úrazom. Nebojte sa vykonať bezpečnostnú kontrolu pred každou jazdou, stačí skontrolovať všetky skrutky, ideálne pomocou momentového kľúča, dotiahnuť a vyraziť na cestu. 

Pravidlo č. 3. – zabrzdím alebo zletím

Čas: 90 minút | Obtiažnosť: stredne ťažká

Prvou úlohou je odvzdušnenie bŕzd. Odstráňte vzduch a nečistoty z brzdovej kvapaliny. Návody nájdete na internete pre každú značku bŕzd, ktoré vás šikovne krok za krokom prevedú celým procesom. Hotovo? Skvelé, nebolo to ani také ťažké! Pocítite ten rozdiel, budú ako nové. Tento proces nie je náročný, skôr by sme však odporúčali zveriť tieto kroky niekomu, kto s tým má viac skúseností, očakávaný výsledok môže niekedy aj zle dopadnúť. V rámci ďalšieho kroku odporúčame vymeniť brzdové doštičky. Daždivé obdobie prináša svoje neresti, množstvo špiny a vody rýchlo opotrebováva brzdové doštičky, takže ak chcete počas sezóny jazdiť svižnejšie, jednoducho vymeňte brzdové doštičky. Nie je to drahá záležitosť a tento krok zvládnete aj sami. 

Pravidlo č. 4. – nie je guma ako guma

Čas: 40 minút | Obtiažnosť: ľahká až stredne ťažká v závislosti od ráfika a plášte 

Je to jednoduché, nová sezóna, nové plášte! Výmena starých, opotrebovaných alebo blatistých pneumatík pre všetky podmienky dodá vášmu bicyklu konzistentnejšiu priľnavosť a markantnejšiu kontrolu pri brzdení na našich suchších chodníkoch. Ak nepotrebujete meniť plášte a mali ste to šťastie, že ste sa celú zimu vyhli prepichnutiu, možno budete chcieť doplniť tmel, pretože v priebehu času sa tekutý tmel odparí, takže vám zostane iba vysušený latex. K výmene potrebujete len pár vecí a troška trpezlivosti, vyhľadajte si inštruktážne videá a kľudne sa pustite do práce alebo nám zavolajte.

Pravidlo č. 5. – starého psa novým kúskom nenaučíš

Čas: 15 minút | Obtiažnosť: ľahká až stredne ťažká 

Nie a nie preradiť! Pociťujete ťažkosti pri prevodových stupňov a neustále zápasíte s prehadzovačkou a pocitom, že to bude časom určite lepšie? Ak je tomu tak, pravdepodobne zima, špina, spôsob jazdy alebo samotný terén si znova vyžiadal svoju daň. Tesnenie alebo korózia asi zvýšilo trenie laniek či bowdenov. Stačí na to jednoduchá výmena laniek a káblov. Výmena nie je atomová fyzika, zaraďujeme medzi jednoduchšie servisné úkony. Náš tip, ak má váš bicykel vnútorné vedenie, nezabudnite použiť starý kábel na pretiahnutie nového kábla, inak skončíte frustrovaní.

Nákupný košík